Fråga på din preventivmedelsmottagning om de har någon certifierad handledare i Billingsmetoden. Den personen kan i så fall handleda dig på sin arbetstid. Annars kontaktar du någon via denna hemsida och får då betala för din handledning.  Handledningen behöver inte generera ett fysiskt möte, utan kan också ske via ZOOM och telefon.   

Uppdaterat 2021-11-26

Våra handledare

STOCKHOLMS LÄN
Linda Hallgren

Handledare i Stockholm och Uppsala                
E-post:  lind_aha@hotmail.com  
VÄSTRA GÖTALANDS LÄN
Alina Jonsson

Handledare i Uddevalla 
E-post: alina.jo@hotmail.com
Anette Nilsson
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen Hisingen
Tel: 0104358280
E-post: anette.maria.nilsson@vgregion.se
Anette Granhag
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen Västra Frölunda
Tel: 0104358230
E-post: anette.granhag@vgregion.se

Tone Ahlborg
Handledare i Göteborg och Halland
E-post: tone.ahlborg@gmail.com

Helena Ekbom
Handledare i Göteborg på Barnmorskemottagningen Gibraltar, Gibraltargatan 1 c
E-post: helena.ekbom@vgregion.se

Anna Zizala
Handledare i Göteborg på Barnmorskemottagningen Gibraltar, Gibraltargatan 1 c
Tel: 031-7478900
E-post: anna.zizala@vgregion.se

Veronica Skyldberg
Handledare i Göteborg på Ungdomsmottagningen, Hisingen, Göteborg
Tel: 0104358280
E-post: veronika.skyldberg@vgregion.se

Monica Wadenbo
Handledare i Vänersborg 
Tel. 0521-27 61 80
E-post: monica.wadenbo@vgregion.se
Alternativ E-post: m.wadenbo@gmail.com

Lena Helmersson
Handledare i Vänersborg 
E-post: lena@venusqh.com

Alina Jonsson 
Handledare i Uddevalla
E-post: alina.jo@hotmail.com

Malin Lindqvist
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen, Västra Frölunda
E-post: malinronja@hotmail.com
Alternativ E-post: malin.lindqvist@vgregion.se 
 
ÖSTERGÖTLANDS LÄN
Irene Ivarsson

Handledare i Linköping 
E-post: ireneivarsson45@gmail.com

KRONOBERGS LÄN
Matilda Andersson
Handledare i Värnamo
E-post:  matildaannaperera@gmail.com

DALARNAS LÄN

Helena Lustig

Handledare på  barnmorskemottagningen i Älvdalen, tel.nr 0251-49 86 27
och barnmorskemottagningen i Idre, tel.nr 0253-49 87 00
E-post: helena.lustig@regiondalarna.se
Maria Renström
Handledare i Falun - Britsarvets Familjecentral/Barnmorskemottagning
N. Järnvägsgatan 18, 79133 Falun
Tel: 023-49 16 01
E-post: maria.renstrom@regiondalarna.se
Alternativ E-post: mariaj13@hotmail.com
Karin Andersdotter
Handledare i Falun 
Tel: 023-491734 alt 070-393 43 05
E-post: karin.andersdotter@regiondalarna.se
Alternativ E-post: karin.andersdotter@gmail.com

NORRBOTTENS LÄN
Sara Beckman Larsson

Handledare i Boden 
Tel: 070-222 13 46
E-post: fruktsant@gmail.com