Våra handledare

Fråga på din preventivmedelsmottagning om de har någon certifierad handledare i Billingsmetoden. Den personen kan i så fall handleda dig på sin arbetstid. Se nedan efter handledare på preventivmedelsrådgivning. Annars kontaktar du någon annan via denna hemsida och får då betala för din handledning.  Handledningen behöver inte generera ett fysiskt möte, utan kan också ske via ZOOM och telefon.   

Uppdaterat 2024-02-15

DALARNAS LÄN


Helena Lustig

Handledare på  barnmorskemottagningen i Älvdalen, tel.nr 0251-49 86 27
och barnmorskemottagningen i Idre, tel.nr 0253-49 87 00
E-post: helena.lustig@regiondalarna.se

Maria Renström
Handledare i Falun - Britsarvets Familjecentral/Barnmorskemottagning
N. Järnvägsgatan 18, 79133 Falun
Tel: 023-49 16 05
E-post: maria.renstrom@regiondalarna.se
Alternativ E-post: mariaj13@hotmail.com

Karin Andersdotter
Handledare i Falun
Tel: 023-491734 alt 070-393 43 05
E-post: karin.andersdotter@regiondalarna.se
Alternativ E-post: karin.andersdotter@gmail.com

HALLANDS LÄN

Amanda Taylor
Handledare i Kungsbacka
E-post: qvinnokollen@gmail.se


JÖNKÖPINGS LÄN


Anna Hamilton
Handledare i Jönköping
E-post: anna@foodformation.se

Matilda Andersson
Handledare i Värnamo
E-post: matildaannaperera@gmail.com



NORRBOTTENS LÄN


Sara Beckman Lindberg
Handledare i Boden och Luleå, online handledning
E-post: fruktsant@gmail.com
Hemsida: fruktsant.com


SKÅNES LÄN

Alexandra Roseleigh
Handledare i Malmö
E-post: alexandra.roseleigh@hotmail.com


STOCKHOLMS LÄN


Linda Hallgren

Handledare i Stockholm och Uppsala                
E-post:  lind_aha@hotmail.com  

Claudia Kegel
Handledare i Stockholm
E-post: claudiaunden@hotmail.com


VÄSTERBOTTENS LÄN

Moa Lundström
Handledare i Skellefteå
E-post: blodmagi@gmail.com


VÄSTERNORRLANDS LÄN

Julia Jungeby
Handledare i Sundsvall
E-post: feminasalus@gmail.com

VÄSTRA GÖTALANDS LÄN


Alina Jonsson
Handledare i Uddevalla
E-post: alina.jo@hotmail.com

Anette Nilsson
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen Hisingen
Tel: 0104358280
E-post: anette.maria.nilsson@vgregion.se

Anette Granhag
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen Västra Frölunda
Tel: 0104358230
E-post: anette.granhag@vgregion.se

Anna Zizala
Handledare i Göteborg på Barnmorskemottagningen Gibraltar, Gibraltargatan 1 c
Tel: 031-7478900
E-post: anna.zizala@vgregion.se

Monica Wadenbo

Handledare i Vänersborg 
Tel. 0521-27 61 80
E-post: monica.wadenbo@vgregion.se
Alternativ E-post: m.wadenbo@gmail.com

Lena Helmersson
Handledare i Vänersborg 
E-post: lena@venusqh.com

Marie Svensson
Handledare i Vänersborg, Ungdomsmottagningen
E-post: marie.lena.nilsson@vgregion.se

Malin Lindqvist
Handledare i Göteborg - Ungdomsmottagningen, Väster
Tel: 0104358230
E-post:
 malinronja@hotmail.com
Alternativ E-post: malin.r.lindqvist@vgregion.se 
 
Marie H Kristoffersson
Handledare i Göteborg - Barnmorskemottagningen, Biskopsgården
Tel: 031- 7479470

Jenny Isaksson
Handledare i Trollhättan
E-post: jenni.isaksson@hotmail.com

Fanny Saintyves
Handledare i Göteborg
E-post: fanny@fertilite.se

Tone Ahlborg
Handledare i Göteborg och Halland
E-post: tone.ahlborg@gmail.com

Veronica Skyldberg
Handledare i Göteborg på Ungdomsmottagningen, Hisingen, Göteborg
Tel: 0104358280
E-post:
 veronika.skyldberg@vgregion.se

Anna Kristensson
Handledare i Göteborg
E-post: annackristensson@icloud.com

ÖSTERGÖTLANDS LÄN


Irene Ivarsson

Handledare i Linköping
E-post: ireneivarsson45@gmail.com